سید محمد خاتمی رئیس جمهور اصلاحات طی سخنانی که امروز منتشر
شده است، گفته که «من نباید پاسخگوی عملکرد موسوی و کروبی باشم».

مهدی کروبی و میرحسین موسوی کاندیداهای دوره دهم انتخابات ریاست جمهوری بودند که در این انتخابات از محمود احمدی نژاد شکست خوردند. ۲۲ خرداد سال ۸۸ و ساعتی پس از اعلام رسمی پایان انتخابات، آقای موسوی با دعوت از همه رسانه های داخلی و خارجی، در یک نشست خبری اعلام کرد که نتیجه انتخابات را قبول ندارد و خودش رئیس جمهور است.

پس از آن، وی ۱۷ بیانیه رسمی داد که در اکثر آنها نتیجه انتخابات ریاست جمهوری را نشأت گرفته از یک تقلب دانسته بود.

مهدی کروبی دیگر کاندیدای انتخابات هم در چندین سخنرانی و حضور رسمی در اعتراضات و تجمعات بدون مجوز، از تقلب در انتخابات ۸۸ سخن گفته بود.

اما محمدعلی ابطحی رئیس دفتر سیدمحمد خاتمی در دوران ریاست جمهوری‌اش در جریان برگزاری دادگاه های متهمان حوادث پس از انتخابات در دادگاه علنی گفته بود که «تقلب اسم رمز آشوب بود».

آقای خاتمی گفته که «من شنبه پس از انتخابات به دیدن میرحسین موسوی رفتم و به او گفتم ممکن است تخلفی در انتخابات صورت گرفته باشد اما تقلبی که رای تو را عوض کرده باشد، اتفاق نیفتاده است. من مطمئنم که شما رای نیاورده‌ای».


درادامه مطلب بخوانید...میرحسین موسوی 

آنطور که سایت مشرق گزارش داده، رئیس بنیاد باران اعلام کرده که «من واژه انتخابات آزاد را قبول ندارم. برای همین در مصاحبه ای که با یکی از سایت ها داشتم تنها از واژه انتخابات استفاده کرده ام.»

پیشتر برخی چهره‌های شاخص اصلاح طلب از جمله آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی، محمدرضا خاتمی و غلامحسین کرباسچی بر برگزاری «انتخابات آزاد» تأکید کرده بودند.

آقای هاشمی رفسنجانی در دیدار اعضای شورای عمومی انجمن اسلامی دانشکده فنی دانشگاه تهران گفته است، برگزاری «انتخابات آزاد»، شفاف و منطبق بر قانون اساسی می‌تواند بخش بزرگی از مشکلات کشور را حل کرده و علاوه بر افزایش اعتماد مردم و دوستداران نظام، دشمنان خارجی کشور را در بسیاری از زمینه‌ها خلع سلاح و مأیوس کند.

علاوه بر این، رضا پهلوی فرزند محمدرضا شاه پهلوی نیز گفته که ‌برای دستیابی به حکومت صندوق رأی و حاکمیت پایدار مردم بر مردم در ایران، در چارچوب برگزاری «انتخابات آزاد»، سالم و عادلانه بر اساس معیارهای بین المللی، از پا نخواهد نشست.

او همچنین تأکید کرده است: ما باید با خرد جمعی خطر جنگ را از بین ببریم و از دنیا و سازمان‌های حقوق بشری دنیا بخواهیم که ما را در انجام خواست برگزاری یک «انتخابات آزاد» کمک کنند.

‌علی‌اکبر موسوی‌خوئینی‌ها‌ دبیرکل مجمع روحانیون و از چهره های برجسته اصلاح طلب اخیراً در دیدار با اعضای شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران با بیان اینکه «اگر انتخابات آزاد در کار باشد، می‌توان به آن فکر کرد»، می‌گوید: «باید شخصیت‌هایی مثل آقای مهندس موسوی و جناب آقای کروبی بتوانند در صحنه انتخابات حاضر شوند اما اگر قرار باشد از میان نامزدهای انتخابات و حامیانشان یکی به کرسی ریاست جمهوری برسد و دیگران یا در حبس باشند یا در حصر، این معنای انتخابات آزاد نبوده و قابل قبول نیست».

انتخابات ریاست جمهوری دوره یازدهم قرار است که در خردادماه سال آینده برگزار شود، انتخاباتی که حالا سید محمد خاتمی برای حضور فعال در صحنه آن از برخی مواضع گذشته خود عدول کرده است.


آقای خاتمی در انتخابات ۸۸ به نفع موسوی انصراف داد

خاتمی و اطرافیانش از جمله مهمترین شخصیت‌های اصلاح‌طلبی بودند که در جریان حوادث پس از انتخابات سال ۸۸، دولت و نظام را متهم به «مهندسی آرا» کرده بودند.

خاتمی از اصلی‌ترین حامیان تشکیل کمیته موسوم به صیانت از آرا بود. وی در جریان انداختن رای خود به صندوق در ۲۲ خرداد ۸۸ گفته بود که همه شواهد حاکی است که موسوی انتخابات را برده است اما من پیشگو نیستم.

آقای خاتمی در ۲۵ خرداد همان سال نیز با صدور بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد که خواسته‌های میرحسین موسوی خواسته‌های همه ماست.

حالا، ۷ ماه دیگر تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراها باقی مانده و سیدمحمد خاتمی می‌گوید، اشتباه کرده که موضوع خود را درباره شرکت در انتخابات مجلس نهم اعلام نکرده است، انتخاباتی که بسیاری از اصلاح طلبان و حامیان حوادث پس از انتخابات سال ۸۸ خواهان تحریم آن شده بودند.

کارشناسان این سخنان را «عقب‌نشینی خاتمی از مواضع قبلی برای حذف نشدن از صحنه سیاسی» تعبیر می‌کنند.


منبع:فاطرنیوز
برچسب ها :
محمدخاتمی ,  میر حسین موسوی ,  رد کردن تقلب در انتخابات 88 خاتمی ,  تخلف در انتخابات ,  تقلب در انتخابات ,  عقب نشینی خاتمی ,  حذف خاتمی از سیاست , 

موضوع :
سیاسی ,