توان تولید موشك با برد بیش از دوهزار كیلومتر را داریم، و البته شمارش معكوس برای پایان ماموریت شناورهای قدرت‌های فرامنطقه‌یی آغاز شده و آنها باید بدون فوت وقت در پی خارج كردن سیبل‌های شناور خود از آب‌های نیلگون خلیج همیشه فارس و دریای عمان باشند. این شاه‌بیت سخنان اخیر سردار حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درباره تحلیل رزمایش اخیر پیامبر اعظم6 بود؛ رزمایشی كه به زعم بسیاری از كارشناسان بار دیگر توان بازدارندگی ایران را در بعد موشكی به رخ همگان كشید.

این سخنان از سوی یكی از فرماندهان عالیرتبه نظامی ایران كه خود تجربه شركت در نبردهای سهمگین با ارتش عراق را دارد، بیانگر رسیدن ایران به یك توان راهبردی و دور از هرگونه چانه‌زنی برای مقابله با هر نبرد احتمالی است. تاكید مجدد سردار حاجی‌زاده بر توان تولید موشك‌هایی با برد بیش از دوهزار كیلومتر و اعلام آنكه نیازی به این مساله نیست، خود بیانگر وجود طرحی جامع در كشور برای مقابله با دشمنان احتمالی و یك جنگ ناخواسته است.

درادامه مطلب بخوانید...


موشک‌های بالستیک ایران
موشک‌های با سوخت مایع
* ایران دارای حدود 200 الی 300 موشک شهاب 1 و شهاب 2 است که می توانند اهداف مختلف در همسایگی ایران را نشانه روند
* ایران حدود 12 الی 18 نمونه از موشک شهاب 1 و 2 با سکوهای متحرک عمود شونده (TEL) را وارد یا مونتاژ کرده است. شمار این نوع از موشک‌ها در حال رسیدن به عدد 24 است.
* ایران می تواند اهدافی در فاصله 900 کیلومتری از مرزهای خود را با استفاده از موشک‌های شهاب 3 یا قدر1 هدف گیرد
* پرتاب آزمایشی موشک قدر 1 در سال 2004 صورت گرفت. از نظر تئوری، ایران با این موشک به برد 1600 کیلومتر رسید اما به نظر می‌رسد کلاهک آن از نوع سبک 750 کیلوگرمی باشد
* ایران دارای دستکم 6 یا بیش از 6 موشک شهاب 3 و قدر 1 با سکوهای متحرک عمود شونده است. گزینه زیرزمینی آن نیز در حال توسعه است.

موشک‌های با سوخت جامد
* موشک سجیل 2 که می‌تواند کلاهک‌های 750 کیلوگرمی را تا بردی 2200 کیلومتری حمل کنند.
* ایران تنها کشوری است که این نوع موشک‌ها را بدون این که کشور دارای سلاح‌های هسته‌ای باشد، تولید کرده است
* سامانه‌های سوخت جامد مزیت‌های خاصی نسبت به دیگر سامانه‌ها دارند
* این سامانه‌ها کمتر در معرض حملات پیشدستانه بوده و زمان کوتاه‌تری برای آماده‌سازی نیاز دارند
* ایران این موشک‌ها را در نوامبر 2008 با موفقیت آزمایش کرد
* هنوز برای عملیاتی کردن کامل این موشک‌ها دو سال وقت نیاز است

 

پرتاب موشک های ایرانی از زیر زمین:

[http://www.aparat.com/v/39b8b44d5d55825c2771f85c08d3d508197287]


فیلم هایی از موشک های ایرانی را در زیر می توانید دانلود کنید:

سیلو های زیر زمینی پرتاب موشک/ MB 28

موشک بالستیک قیام 1/ 4MB

پرتاب موشک سجیل 2 / 6MB

google-site-verification: google564c55fd61e53eb3.html

as


اما سوی دیگر سخنان سردار حاجی‌زاده كه باید بر آن تمركز بیشتری داشت، مساله شلیك دو فروند موشك دوربرد از پایگاه موشكی این نیرو در سمنان به سمت آب‌های اقیانوس هند، در شرق كشور عمان بود. اینكه شش ماه پس از این آزمایش موشكی خبر آن در رسانه‌های جمعی منتشر می‌شود، نشان از وجود یك حفاظت اطلاعات قوی در سپاه پاسداران از یك‌سو و وحشت از این موضوع از طرف نیروهای فرامنطقه‌یی به دلیل عدم انتشار یا واكنش نسبت به این مساله، از سوی دیگر است. با توجه به برد اعلام شده برای این موشك‌ها كه 1900 كیلومتر بوده، باید یا موشك كلاس شهاب – مدل قدر بوده باشد یا موشك سجیل. هر موشكی بوده، شلیك آن به سمت اقیانوس هند ناشی از دو عامل مهم است، عامل اول نشان دادن برد واقعی این موشك به واسطه آزمایش آن در یك میدان تیر عملی و دوم نیز آزمایش این موشك‌ها به عنوان یك موشك ضدكشتی است كه در هر دو صورت خبری بسیار بد برای ناوگان دریایی كشورهای فرامنطقه‌یی حاضر در دریای عمان و اقیانوس هند به فرض اینكه موشك‌های ساحل به دریای موجود خلیج‌فارس را به خوبی پوشش می‌دهد، خواهد بود.

اگر فرض دوم رادر نظر بگیریم با توجه به سوخت جامد موشك سجیل و بهینه شدن آن به وسیله سیستم‌های هدایت خودكار و الكترونی كه دقت آن را دوچندان می‌كند و یك خطای 10 متری را برایش رقم می‌زند – برخورد یك فروند از این موشك‌ها به یك ناو هواپیمابر، رزمناو یا حتی كشتی‌های لجستیك امریكایی می‌تواند مانند اخگری در انبار باروت باشد.

كلاهك 1300 كیلویی سجیل، شعاعی بیش از 150 متر را بطور كامل نابود و تركش‌های آن نیز تا شعاع یك كیلومتری پخش می‌شوند، با توجه به این موارد، آیا باز هم شانسی برای كشتی‌های جنگی خارجی وجود خواهد داشت؟

این سوال را می‌توان به این صورت پاسخ داد كه موشك سجیل با سرعت بیش از 12ماخ – 3600 كیلومتر در ساعت و تقریبا هر ثانیه یك كیلومتر – به سمت هدف شیرجه می‌زند، این شیرجه با این سرعت حتی اگر موشك منفجر هم نشود، با احتساب میزان اسب بخار آن، براحتی یك رزمناو را سوراخ كرده و از بالا به سمت پایین حركت خواهد كرد. آیا غربی‌ها و دیگر كشورهای منطقه می‌توانند این موشك را هدف قرار دهند؟ باز هم پاسخ سردار حاجی‌زاده جالب است كه می‌گوید: البته آنها در این زمینه كار می‌كنند اما این امكان در محدوده و گستره زیاد حتی برای امریكایی‌ها نیز متصور نیست.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه همچنین سامانه پدافندی رژیم صهیونیستی موسوم به گنبد آهنین را تنها تبلیغاتی برای مصرف داخلی اسراییل دانسته و می‌گوید: موشك‌های تاكتیكی كه آنها شلیك می‌كنند 2 ماخ سرعت دارد اما برای مثال وقتی موشك سجیل به نزدیكی هدف می‌رسد، چیزی حدود 12 ماخ سرعت خواهد داشت.

اما آخرین مساله‌ مهمی كه باید درباره سخنان اخیر فرمانده نیروی هوافضای سپاه درباره رزمایش پیامبر اعظم6 به آن پرداخت، به موضوع مهم كنترل نیروهای امریكایی بازمی‌گردد. وی درباره شرایط محیطی برای آزمایش این موشك‌ها هم گفت: امریكا در منطقه حضور داشت و ما با اعلام قبلی منطقه را بستیم و حتی اجازه دادیم هواپیماهای جاسوسی امریكایی‌ها نیز در این مناطق حضور داشته باشند اما آنها هیچ خبری را در این خصوص مخابره نكردند؛ این یعنی موفقیت كامل آزمایش موشك‌های ایران تا نزدیك دو هزار كیلومتر و اینكه امریكا جایی برای حرف نخواهد داشت.

پیام‌های این رزمایش و این سخنان را نیز با مطالعه‌یی در مطبوعات كشورهای غربی و منطقه و همچنین فروم‌های نظامی و امنیتی می‌توان دریافت. این سخن گزافی نیست اگر بگوییم ایران امروز توان كنترل اقیانوس هند تا عمق 1900 كیلومتری ـ چیزی بسیار فراتر از مدار 20درجه ـ را دارد.


منبع:www.fa.alalam.ir
برچسب ها :
توان موشکی ایران ,  برد موشک های ایران ,  فیلم موشک های بالستیک ایران ,  فیلم پرتاب موشک های ایران ,  سیلوهای موشکی زیر زمینی ایران ,  قدرت موشکی ایران ,  موشک های بالستیک ایران+فیلم , 

موضوع :
فیلم ,  سیاسی ,  تصویری ,