از زمان آغاز ناآرامی ها در سوریه مسؤولان این کشور بارها بر وجود افراد مسلح در جریان ناآرامی ها و حمله آنان با سلاح به مردم و نیروهای سوری برای افزایش دامنه درگیری تاکید و حتی اسناد و گزارش های تصویری نیز در این ارتباط منتشر می کردند
.

در روزهای اول بسیاری از بدخواهان و دشمنان سوریه چنین مطالبی را با وجود ارایه اسناد نمی پذیرفتند تا این که حضور افراد مسلح در این کشور که ابتدا از سلاح های کمری و اکنون از سلاح های انفرادی، نیمه سنگین و سنگین علیه نیروهای نظامی و امنیتی و مردمی سوری استفاده می‌کنند، گسترش یافت و با اشغال برخی مناطق و تجمع در آنها موجب اطمینان همگان به وجود چنین افرادی در سوریه شد.

اکنون این سؤال مطرح است که افراد مسلح چه کسانی و دارای چه مشخصاتی هستند؟ عقاید آنها چیست؟ حامیان مالی و تسلیحاتی این افراد چه کسانی هستند؟ و اینکه آنان چه الگویی را در چه مناطقی از سوریه برای رسیدن به هدف خود دنبال می‌کنند؟


معارضان مسلح سوری


در
ادامه مطلب
بخوانید...

ملیت و تابعیت افراد مسلح در سوریه

افراد مسلحی که اکنون در سوریه دست به سلاح برده و هر روز سلاح و تجهیزات آنان در سایه حمایت‌های طرف‌های آنان پیشرفته‌تر و گسترده‌تر می‌شود، از اتباع کشورهای مختلف جهان هستند؛ برخی در این ارتباط حتی به صورت مبالغه‌آمیز رقمی نزدیک به یکصد ملیت را مثال می‌زنند ولی تابعیت بیشتر افرادی که تاکنون در جریان ناآرامی های سوریه دستگیر، کشته و یا زخمی و سپس شناسایی شده‌اند به حدود بیش از ۲۰ کشور جهان می‌رسد.

این افراد از کشورهای لیبی، الجزایر، تونس، مصر، فلسطین، اردن، ترکیه، عراق، پاکستان، بنگلادش، چچن، فرانسه، مالی، سومالی، موریتانی، لبنان، افغانستان، کویت، عربستان، مغرب و یمن هستند و تاکنون عده زیادی از آنها کشته، زخمی و یا دستگیر شدند؛ شمار زیادی از این افراد به صورت غیرقانونی و از طریق تونل های حفر شده در مرز بین سوریه با لبنان و یا در پوشش گروه های مسلح و به دنبال حمله به نیروهای سوری در مرزهای این کشور با ترکیه ، اردن ، عراق و یا لبنان وارد سوریه شده‌اند.

بر اساس اعلام برخی منابع خبری این افراد به علت این که خارجی هستند به طور معمول به زبان دیگری مانند انگلیسی، ترکی استانبولی، عربی و یا فرانسه سخن می‌گویند و مردم برخی مناطق اشغال شده از سوی آنان نیز بر این امر اعتراف کرده‌اند که در برخی مواقع متوجه گفت‌وگوهای آنان با یکدیگر نمی‌شوند؛ حضور افراد مسلح سیاه‌پوست و یا با چهره‌ای از نژاد مشخص موجب شده است تا دوستان آنان پس از کشته‌شدن این افراد برای جلوگیری از انتشار تصاویر حضور آنان اجساد این افراد را با استفاده از اسید سوزانده تا موجب شناسایی و استفاده رسانه‌ای قرار نگیرند.

در این نوشتار به دنبال معرفی گروه‌های معارض در سوریه و شخصیت شناسی بعضی از چهره‌های مطرح در میان این معارضان هستیم.


گروه‌های معارض در سوریه چه كسانی هستند؟

ارتش آزاد: تشكیل گروه شبه‌نظامی و مخالف به نام ارتش آزاد سوریه جهت عملیات نظامی علیه دولت سوریه است، این گروه اصلی‌ترین گروه مبارز مسلح در مسائل سوریه به شمار می‌رود كه توسط افسران و سربازان جدا شده از ارتش سوریه و با پشتیبانی ترکیه و نیز برخی کشورهای غربی و عرب حاشیه خلیج فارس تشكیل شده است و "ریاض الاسعد" و "حسین هرموش" از بنیانگذاران و عوامل اصلی این گروه تروریستی بوده‌اند.

معارضان مسلح سوری

آرم ارتش آزاد سوریه


شورای ملی سوریه: گروه‌های مخالف حکومت سوریه، جبهه‌ای به نام شورای ملی سوریه را در استانبول تركیه علیه رژیم بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور تشکیل داده‌اند. شورای ملی سوریه گروه های مختلفی از میان تشکل‌های گوناگون اپوزیسیون را دربرمی‌گیرد. برهان غلیون، رئیس سابق این شورا، می‌گوید شورای ملی سوریه "نیروهای اپوزیسیون و طرفداران انقلاب مسالمت آمیز" را زیر یک چتر جمع می‌کند. اكنون "عبدالباسط سیدا" كه از كردهای معارض است این شورا را رهبری می كند. ناهماهنگی های داخلی در این شورا، به اختلافات شدید در میان اعضای آن دامن زده است.

شورای هماهنگی ملی: این شورا در سپتامبر ۲۰۱۱ میلادی و از میان گروه‌های سیاسی مخالف درون خود سوریه تشکیل شده‌است. منادی دگرگونی مسالمت‌آمیز است، با مداخله نظامی مخالفت می‌کند و علی‌الظاهر معتقد است اعضای حکومت فعلی می‌توانند در دوران گذار نقش مثبتی ایفا کنند. بنا به گفته این اعضای کمیته، آنان نگران این هستند که سرنگونی حکومت موجب آشوب در کشور شود.

شورای ملی سوریه


احزاب كُرد: گروه‌های کردی كه به دنبال استیفای حقوق مدنی اقلیت کرد کشور بودند اما مقامات حکومتی خطر بالقوه بدل‌شدن آنان به یک نیروی سیاسی اثرگذار را با حبس رهبران و ساکت کردن طوایف کرد پاسخ دادند. گروه‌های حقوق بشری می‌گویند کردهای سوریه تحت "تبعیض سازمان‌یافته" قرار دارند و ده‌ها هزار تن از آنان با گذشت سال‌ها از تغییر قوانین تابعیت سوریه در ۱۹۶۰ میلادی هنوز تبعه کشوری به شمار نمی‌روند.

اخوان المسلمون: گروهی كه به دنبال تغییر بنیادی در حكومت هستند، در واقع این گروه ارتباط مستقیمی با سلفی‌ها القاعده و تفاوت ماهوی و گفتمانی با اخوان المسلمون مصر و فلسطین دارند.


نشست گروه های كرد مخالف سوریه

شورای اخوان المسلمین سوریه

چهره‌های مطرح در میان معارضان چه كسانی هستند؟

با نگاهی جست‌وجوگر در میان اعضای شورای ملی سوریه كه تمامی مخالفان سوریه را در بر دارد و به مانند چتری بر روی تمامی گروه‌های مخالف حكومت بشار اسد قرار گرفته است، اشخاصی را می‌شود نام برد كه آشنایی با سوابق آنها جالب به نظر می‌رسد.

"بسمه قضمانی" کیست؟
خانم قضمانی در سال 2005 مدیر برنامه های همکاری بین المللی موسسه آمریکایی فورد در قاهره بوده است، سالی که در پی تنش در روابط سوریه و آمریکا در این سال که منجر به فراخوانی سفیر آمریکا از دمشق توسط دولت جرج بوش شد و از آن زمان به بعد دولت آمریکا، پولهای هنگفتی در اختیار اپوزیسیون دولت بشار اسد قرار داد[5].
 
در پی تشکیل پروژه "ابتکار اصلاحات عربی"(ARI) از سوی شورای روابط خارجی آمریکا که لابی بسیار قدرتمندی در آمریکااست، خانم بسمه به سمت مدیرت اجرایی این پروژه منصوب شد؛
یکی دیگر از اعضای این شورا "جورج سوروس" سرمایه دار معروف است که گفته می شود در پس پرده اکثر تغییرات سیاسی در کشورهای جهان قرار دارد.

مشرق به زودی در گزارشی جداگانه، به معرفی هویت و پشت پرده این زن در تشكیلات معارضان سوری خواهد پرداخت.
 

اسامه منجد سخنگوی شورا ملی سوریه به دنبال ورود مستقیم آمریكا به عرصه سوریه

"اسامه منجد" یکی از مهمترین سخنگوهای شورای موسوم به شورای ملی سوریه است که اکثر در شبکه های خبری مثل بی بی سی و الجزیره و العربیه ظاهر می شود و مرتبا فریاد بر می آورد که سوریه در حال نابود شدن است و درخواست مداخله نظامی آمریکا و غرب در سوریه را مطرح می کند.

وی چندی پیش هم با درج مطلبی در سایت آمریکایی "هافینگتون پست"به لزوم مداخله نظامی در سوریه و کمک نظامی به مخالفان سوری پرداخت.
 

گفتگو با خانم قضمانی درباره مسائل سوریه (دانلود)

اسامه منجد

وی مشاور شورای موسوم به شورای ملی سوریه و موسس شبکه تلویزیونی مخالفان سوری به نام "برده" در لندن است؛ او در سال 2008 چند ماه بعد از شرکت در کنفرانس "سوریه در انتقال" به آمریکا برگشت و به همراه برخی از مخالفان دولت های معارض آمریکا در جهان میهمان " جورج بوش" رئیس جمهور سابق آمریکا به صرف ناهار شد.از این زمان به بعد وزارت امور خارجه آمریکا "اسامه منجد" را به عنوان مدیر روابط عمومی "جنبش عدالت و توسعه" در انگلیس می شناخت جنبشی که خواستار تغییرات در سوریه بود.

شایان ذکر است "جنبش عدالت و توسعه" که مدیریت روابط عمومی آن را "اسامه منجد" عهده دار بود براساس اسناد منتشر شده توسط "ویکی لیکس" پول های هنگفتی از وزارت خارجه آمریکا دریافت کرده بود. همچنین شبکه تلوزیونی این جنبش "برده" در لندن نیز 6 میلیون دلار پول از وزارت خارجه آمریکا دریافت کرده است مطلبی که "اسامه منجد" آن را رد نکرده، اما مدعی شدما تعامل "مستقیم" با وزارت خارجه آمریکا نداریم. 

 
رضوان زیاده و ارتباط با او سازمان سیا

یکی دیگر از اعضای شورای موسوم به شورای ملی سوریه است که حرف و حدیث های زیادی از او شنیده می شود.او جزء افرادی است که به همراه "جیمز ولسی" رئیس سابق "سیا" (سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا)در ماه فوریه امسال با امضای نامه ای از "باراک اوباما" رئیس جمهور آمریکا خواستند تا در سوریه مداخله کند.

"رضوان زیاده" که مدیر روابط بین الملل شورای موسوم به شورای ملی سوریه به شمار می رود،دارای سوابق تاثیرگذاری است؛ او عضو ارشد اندیشکده واشنگتن در موسسه صلح آمریکا است که توسط دولت فدرال حمایت می شود و مدیران این موسسه ترکیبی از نیروهای وزارت دفاع آمریکا و شورای امنیت ملی آمریکا هستند که در حال حاضر رئیس آن "ریچارد سلومان" مشاور هنری کسینجر در شورای امنیت ملی است.

رضوان زیاده

روزنامه انگلیسی "گاردین" "رضوان زیاده " را فردی بی رحم در بازارهای سهام و دارای ارتباطات قوی با اندیشکده های مختلف در آمریکا معرفی کرده و می نویسد نفوذ او فقط به آمریکا ختم نمی شود او درسال 2009 در انگلیس هم به عضویت اندیشکده "چتم هاوس" در آمد وژوئن همان سال به عضویت پروژه "آینده سیاسی سوریه " در این اندیشکده درآمد.

زیاده در گفتگو با الجزیره (دانلود)


"حمزه فاخر" و "میخائیل ویس" دو نفر از همكاران اسامه منجد

حمزه فاخر دستیار نویسنده مقاله انقلاب در خطر در «وسسه هنری جكسون است كه یكی از مؤسسات افراطی وابسته به نئومحافظه‌كاران است، نویسنده مقاله فوق میخائیل ویس است كه هر دو زیر نظر اسامه منجد در مركز ارتباطات و پژوهش‌های راهبردی كه توسط منجد راه اندازی شده مشغول به فعالیت هستند.

میخائیل ویس خود یكی از مشتاقین برای وارد شدن غرب در فاز نظامی به سوریه، مدیر روابط عمومی و ارتباطات اندیشكده انگلیسی هنری جكسون است كه افرادی مانند "جمیز وولسی" رئیس اسبق سیا در آن فعالیت می‌كنند.

میخائیل ویس


نتیجه‌گیری

آنچه در این نوشتار به آن اشاره شد، معرفی مختصری از معارضان سوریه است كه به صورت مستقیم تحت فرمان مقامات ارشد كاخ سفید، كنگره و اندیشكده‌های آمریكایی در موضوع سوریه و ضد بشار اسد فعالیت می‌كنند.

افراد معرفی شده تنها گوشه‌ای از كسانی بودند كه توسط آمریكا و غرب، بعد از آموزش‌های لازم وارد صحنه بازی شده اند تا اهداف سران غربی را در سوریه پیاده كنند و تنها به سقط حكومت فعلی سوریه و تغییرات بنیادی در قانون اساسی آن كشور رضایت می دهند و به چیزی كمتر از آن قانع نمی‌شوند.


منبع: مشرق نیوز


برچسب ها :
تروریست ها در سوریه چه کسانی هستند ,  مخالفان سوریه چه کسانی هستند ,  درگیری ها در سوریه ,  حامیان مخالفان سوریه چه کسانی هستند ,  ارتش آزاد سوریه , 

موضوع :
فیلم ,  خبری ,  سیاسی ,  تصویری ,