توصیه می کنم ادامه مطلب و مطالب مربوط به 12 اسفند را هم حتما مطالعه فرمایید.12 فروردین، روز جمهوری اسلامی را تبریک عرض می کنم و توجه شما را به نکاتی دراین باره زیر جلب می نمایم:

انتخابات در روزهای 10 و 11 فروردین 58 برگزار شد

اولین انتخابات جمهوری اسلامی ‌تنها 45 روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی،  برگزار گردید

این موضوع در جهان بی‌سابقه است و كوتاه‌ترین زمان برگزاری انتخابات در یك كشور پس از به ثمر رسیدن انقلاب در آن كشور محسوب می‌شود

در این انتخابات بیش از 98 درصد از واجدین شرایط در رأی‌گیری شركت كردند و به جمهوری اسلامی رای دادند
(این موضوع در جای خود بسیار جالب و شگفت انگیز است حال اگر شرایط ایران را در آن زمان از نظر فشارهای منطقه ای و بین المللی هم در نظر بگیریم بر میزان برجستگی این موضوع افزوده شده و آن را جزء استثنائات دموکراسی در جهان قرار می دهد.)

رأی عملی مردم به جمهوری اسلامی در 22 بهمن 57 اتفاق افتاد و رأی کتبی مردم به جمهوری اسلامی در روز 12 فروردین 58.

پس از خاتمه كار از طرف امام خمینی (ره) رهبر انقلاب، 12 فروردین به عنوان "روز جمهوری اسلامی" اعلام و تعطیل عمومی شد

درادامه مطلب بخوانید...


پیام حضرت امام خمینی (ره) که به مناسبت این حادثه تاریخی و حماسه جاودان ملت ایران صادر نمودند:

«صبحگاه 12 فروردین كه روز نخستین حكومت «الله» است، از بزرگترین اعیاد مذهبی و ملی ماست. ملت ما باید این روز را عید بگیرند و زنده نگه دارند. روزی كه كنگره‌های قصر 2500 ساله حكومت طاغوتی فرو ریخت و سلطه شیطانی برای همیشه رخت بر بست و حكومت مستضعفین كه حكومت خداست به جای آن نشست. خداوند تعالی بر ما منت نهاد و رژیم استكبار را با دست توانای خود كه قدرت عظیم مستضعفین است، در هم پیچیده و ملت عظیم ما را ائمه و پیشوای ملت‌های مستضعف نمود و با برقراری «جمهوری اسلامی» «وراثت حقه» را به آنان ارزانی داشت.»

حال نگاهی کوتاه می اندازیم به سابقه انتخابات در بزرگترین مدعی دموکراسی و حقوق بشر(ایالات متحده آمریکا) در چند سال اخیر:

سال
انتخابات
درصد شرکت کننده
 1996 ریاست جمهوری
 49/1
 1998 کنگره 36/4
 2000 ریاست جمهوری
 51/3
 2002 کنگره 37/0
 2004 ریاست جمهوری
 55/3
 2006 کنگره 37/1
 2008 ریاست جمهوری
 56/8
 2010 کنگره 37/8اکنون، این میزان مشارکت را با مشارکت مردم ایران در چند انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی (که معمولا درصد شرکت کمتر از ریاست جمهوری است) مقایسه نمایید:(برای مشاهده تصاویر روی آنها کلیک کنید)


همانطور که مشاهده می کنید، در انتخابات مجلس نهم که در 12 اسفند سال گذشته برگزار شد، میزان مشارکت مردم نسبت به دوره قبل، حدود 11 درصد افزایش داشته است این در حالی است که:
1- برخی از اصلاح طلبان این انتخابات را تحریم کردند.
2- توسط برخی در داخل و دشمنان خارجی، ادعا می شد که بعد از سال 88، اعتماد مردم به نظام به پایین ترین سطح خود رسیده است.
3- تبلیغات زیادی انجام شد تا مردم را از حضور در پای صندوق های رأی منصرف کنند و آنها را نسبت به سلامت انتخابات دچار شک و تردید نمایند.

حال دقت کنید ساده لوحی و یا شاید هم...! این خبرگزاری را که این انتخابات مجلس شورای اسلامی را با انتخابات ریاست جمهوری سال 88 مقایسه کرده! و نتیجه گرفته میزان مشارکت مردم کاهش یافته است و بی بی سی فارسی هم با ذوق زدگی این خبر را انعکاس داده است!!!

 


همانطور که در 12 فروردین مردم نقشه دشمنان را نقش بر آب کردند در 12 اسفند 90 هم چنین اتفاقی رخ داد تا همه دشمنان داخلی و خارجی و همین طور برخی به ظاهر دوستان بی بصیرت، جواب دندان شکن مردم را دریافت کنند و یأس و ناامیدی مجدداً همه وجودشان را فراگیرد که چه زیبا امام خامنه ای فرمودند:
«این انتخابات همچون سیلی بیداركننده، برخی را كه در توهمات خود در خصوص نظام و مردم خیال‌پردازی می‌كردند، هوشیار كرد و حقیقت را مقابل چشمان آنان قرار داد.»

(مصطفی)

منابع و مآخذ:
1- سایت خبری جام جم آنلاین
2- سایت تبیان
3- سایت خبری دی نیوز
4- پایگاه خبری تحلیلی برجک
5- سایت پژوهشکده باقرالعلوم
6- مرکز اسناد انقلاب اسلامی
برچسب ها :
12 فروردین ,  روز جمهوری اسلامی ,  میزان مشارک مردم در انتخابات 12 فروردین ,  مقایسه مشارکت مردم در انتخابات12 اسفند 90 با دوره های قبل , 

موضوع :
سیاسی ,  تصویری ,