مركز بررسی جرائم سازمان یافته سپاه پاسداران انقلاب اسلامی جزئیاتی از عملیات چشم روباه مربوط به فعالیت های شبکه بی‌بی‌سی فارسی در ایران را منتشر كرد.

به گزارش رجانیوز، در اطلاعیه این مركز با اشاره به نقش‌آفرینی فعال، مؤثر و سیستماتیک شبكه بی‌بی‌سی در جریان جنگ نرم علیه جمهوری اسلامی ایران همراه با حمایت مالی و پشتیبانی مادی از جریان ضد انقلاب آمده است: «این شبكه بر اساس رویکرد جدید استعماری دولت انگلیس با استفاده از شیوه‌های نوین و پیچیده اطلاعاتی اقدام به راه‌اندازی و تشكیل شبكه درهم تنیده اطلاعاتی با هدف و كاركرد جمع‌آوری اطلاعات خاص و هدف‌مند كرده است.»

ایجاد شبكه جذب و آموزش محرمانه و سری در كشور با هدف جذب نخبگان رسانه‌ای و سیاسی، برقراری ارتباط تنگاتنگ با شبكه‌های معاند و ضدانقلاب خارجی به ویژه گروهك تروریستی منافقین و برخی گروهك‎های دیگر و فعالیت‌های گسترده جاسوسی هوش‎مند از طریق تولید و نیز ارائه محتوا از نقاط استراتژیكی مانند اطلاعات وزارتخانه‌های حساس، سفارتخانه‌ها و حتی مناطق خاص مانند سكوهای نفتی از مهم‎ترین محورهای عملیاتی این شبكه با پوشش فعالان و همكاران بی‌بی‌سی فارسی در ایران است كه مركز بررسی جرائم سازمان یافته سپاه پاسداران در اطلاعیه خود به آنها اشاره كرده است.

در فاز اول این عملیات در تابستان سال جاری، پس از شناسایی و احراز موارد اتهامی برخی از افراد فعال در این عملیات، تعدادی از متهمان از جمله خانم‏ها: م.م، پ.آ، م.م و آقایان ن.ش و ا.ع.ع دستگیر و پس از انجام تحقیقات، پرونده‌های نامبردگان به همراه مستندات به محاكم قضایی ارسال شد.

در ادامه این اطلاعیه....

درادامه مطلب بخوانید...

به فاز دوم اجرای عملیات "چشم روباه" اشاره شده و آمده است: «پس از بررسی جزئیات به دست آمده دیگری از تلاش‌های فعالان و همكاران شبكه بی‌بی‌سی فارسی در ایران، برای 24 نفر از متهمان كه از جهت حجم اطلاعات و فعالیت در این شبكه به لحاظ امنیتی و كارشناسی، حائز اهمیت محسوب می شدند، پرونده قضایی تشكیل شد.»

بر اساس اعلام مركز بررسی جرائم سازمان‌یافته، برای 10 نفر از متهمان كه در خارج از كشور به سر می‌بردند، قرار غیابی صادر و پرونده سایر افراد در دست پیگیری قرار گرفت.

در این اطلاعیه با تاكید بر اهتمام ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به برخورد موثر و همه جانبه با همكاران مخفی و فعال شبكه ضد انقلاب بی‌بی‌سی فارسی و هشدار به فریب خوردگان داخلی، به اختصار گوشه‌ای از پرونده تعدادی از دستگیرشدگان، ذکر شده كه در زیر به آنها اشاره می‌شود:

 

1. خانم پ. د

متولد 1359، روزنامه نگار و فارغ‌التحصیل رشته مطالعات رسانه در مقطع كارشناسی ارشد است.

نامبرده كه علی‌الظاهر علاقه‌مند به حوزه مسائل اجتماعی به ویژه زنان است، در مجلات اینترنتی و برخی مطبوعات سیاسی زنجیره‌ای و همچنین تعدادی از رسانه‌های زرد فعالیت داشته است.

فعالیت‌های اجتماعی وی همزمان با آشنایی با "شادی صدر" و "محبوبه عباسقلی‌زاده" شدت می‌گیرد تا آنجا كه از وی به عنوان یكی از فعالان فمینیستی در ایران نام برده می‌شود.

خانم پ.د اولین بار در 13 اسفند 1385 در پی تجمع در مقابل دادگاه انقلاب اسلامی تهران دستگیرشده است.

پس از آزادی از زندان و با توجه به متواری شدن تعدادی از فعالان فمینیستی به خارج از كشور، نقش وی موثرتر از گذشته تعریف می‌شود.

ادامه تحصیل نامبرده در رشته مدیریت رسانه در لندن، اولین زمینه آشنایی و ارتباط‌گیری كارمندان بی‌بی‌سی با وی است.

بعد از برقراری ارتباط و جلب توجه و اعتماد لازم، نامبرده با سرویس اطلاعاتی انگلیس مرتبط شده و سپس در مراحل مختلف و متعدد رفت و آمد به داخل كشور، به عنوان مأمور انتقال پول‌های مرتبطین در داخل و كالاهای مورد نیاز ایشان، ایفای نقش می‌کرده است.

نامبرده در موارد متعدد و در پوشش بازوی تهیه محتوا برای شبكه بی‌بی‌سی و با استفاده از عناوین خبری و رسانه‌ای، به جمع‌آوری و ارسال اطلاعات خاص و دارای طبقه‌بندی اقدام کرده است. مستندات موجود در پرونده وی حاکی از ارتباط مشكوك نامبرده با برخی نخبگان رسانه‌ای بوده كه در مراحل اولیه تحقیق تلاش بسیاری برای مخفی کردن این ارتباط‌ها داشته است.

 

2. خانم م.ر

وی 32 ساله و مجرد است. نقش پیچیده نامبرده، جذب و استخدام و همچنین كمك به خروج پذیرفته‌شدگان شبكه بی‌بی‌سی به خارج از كشور و تهیه محتواهای خاص برای برنامه‌های کلیدی بی‌بی‌سی فارسی بوده است.

او از موثرترین همكاران بی‌بی‌سی در داخل كشور بوده كه در راستای تولیدات محتوایی برای این شبكه فعالیت کرده و نقش به‌سزایی در چرخه تهیه و تولید خبر در این شبكه بر عهده داشته است.

نامبرده یكی از سرپل‌های بی‌بی‌سی برای معرفی و جذب فعالان رسانه‌ای به مراكز آموزشی این شبکه بوده است كه در پوشش چند موسسه خاص مانند موسسه "ا.ک" فعالیت می‌كردند.

افراد جذب‌شده پس از گذراندن دوره‌های آموزشی خاص برای آموزش دوره‌های دیگری به اردوهای خارج از كشور اعزام می‌شدند كه نامبرده خود در تعدادی از این دوره‌ها حضور داشته است.

جذب‌شدگان و برگزیدگان نهایی اردوهای خارج از كشور قبل از آغاز همكاری مستقیم با بی‌بی‌سی فارسی ابتدا به رسانه‌های مرتبط چون رادیو زمانه، روز آنلاین و... معرفی شده و پس از انجام فعالیت اولیه و آزمایش‌های مقدماتی همكاری در این رسانه‌ها، ضمن آشنایی كامل با محیط‌های كاری مطبوعاتی خارج از كشور و نحوه ارتباط با داخل كشور و فعالیت رسانه‌ای غیرمستقیم، با گزینش نهایی راهی لندن می‌شدند.

بر اساس مستندات و مدارك موجود، خانم م.ر از موثرترین افراد در حلقه تایید صلاحیت افراد جذب‌شده است كه با "مهدی جامی"، از موسسین رادیو زمانه، مرتبط بوده و با همفكری و مشاركت وی این فرایند را دنبال می‌كرده است.

وی همچنین قراردادهای مالی متعددی با شبكه بی‌بی‌سی فارسی به منظور تولید محتوا و پشتیبانی برنامه‌ای منعقد كرده است كه مستندات آن به پیوست پرونده به مراجع قضایی ارسال شده است.

از دیگر اتهامات محرز نامبرده، ارتباط مشكوك و معنی‌دار با برخی كاركنان و عناصر بومی و غیربومی سفارت انگلیس در تهران بوده است كه از اشاره به جزئیات این ارتباط به دلیل ملاحظات خاص خودداری می‌شود.

همچنین وی در اعترافات خود، اطلاعات كاملی از افراد و همكاران فعال بی‌بی‌سی فارسی در ایران را ارائه کرده است كه برخی از آنها در خور تامل و قابل توجه است و در صورت نیاز اطلاع‌رسانی خواهد شد.

 

3. آقای س.ب

نامبرده متولد سال 1362 است. وی در زمان تصدی مسئولیت اجرایی پدر خود در کشور با افرادی از جریان اصلاحات همچون سروش، كدیور، مهاجرانی، سازگارا و... آشنا شده و با آن‌ها ارتباط برقرار می‌كند.

از بهمن‌ماه 1386، توجه ویژه‌ای از سوی جریان اصلاحات و همچنین سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه به وی معطوف می‌شود. به همین جهت، نامبرده در زمان كوتاهی به عنوان بازوی عملیاتی و رسانه‌ای برخی از این سرویس‌ها قرار می‌گیرد.

مستندات و مدارك ارتباط‌گیری پرتكرار و هدف‎مند "مهدی پرپنچی"، نفر دوم بی‌بی‌سی فارسی، "ندا دهقانی سانیج" (همسر پرپنچی)، "پناه فرهاد‌بهمن" و "حنیف مزروعی" كه جزو افراد شاخص فعال در این شبكه هستند، با نامبرده، حكایت از اقدامات گسترده و بعضا امنیتی وی دارد كه به دلیل پاره‌ای ملاحظات خاص از انتشار آنها خودداری می‌شود.

بر اساس اقاریر نامبرده، وی علاوه بر همكاری با رسانه های جریان ضد انقلاب در اكثر اغتشاشات فتنه 88 حضور فعال و موثر داشته و اقدام به تهیه عكس، خبر، گزارش و ارسال آنها به این شبكه‌های ضدانقلاب کرده است.

از جمله نكات حائز اهمیت پرونده نامبرده، ارتباط‌گیری پیچیده و تبادل اطلاعات خاص و محرمانه كشور با برخی سرویس‌ها بوده است كه به محض تكمیل پرونده و مستندات از طریق مراجع ذی‌صلاح اقدام لازم انجام خواهد شد.

 

 

4. آقای س.ك

س.ك 27 ساله ساكن تهران و دارای مدرك كارشناسی است. وی كه مدعی است یكی از نخبگان مستندساز كشور است، قراردادهای كلان و متعددی برای تولید مستندات سفارشی و هدف‎مند شبكه بی‌بی‌سی منعقد کرده است.

نكته قابل توجه در پرونده نامبرده پیشرفت سریع وی در بدنه و ساختار پیچیده شبكه بی‌بی‌سی است كه منشأ آن شهرت خاص به فساد اخلاقی و اصرار نامبرده برای توهین به مقامات عالی‌رتبه كشور ارزیابی می‌شود.

نامبرده همچنین از مرتبطین "كاوه مشكات"، از تهیه‌كنندگان برنامه نوبت شما، در بی‌بی‌سی فارسی است.

 

 

5. خانم ب.ه

نامبرده متولد 1362 در تهران و فارغ‌التحصیل رشته مددكاری است كه در سالهای اخیر در فعالیت‌های رسانه‌ای اشتغال داشته است.

خواهر او با نام س.ه هم‌اکنون از خبرنگاران بی‌بی‌سی فارسی است که بسته های خبری قابل توجهی را نیز در ایام فتنه و در روزهای پس از آن تهیه و از بی‌بی‌سی پخش كرده است.

وی با توجه به جایگاه تثبیت شده خواهرش در بی‌بی‌سی فارسی بازوی خبری و رسانه ای موثری برای رسانه‌هایی مانند BBC و رادیو فردا بوده است.

نکته مهم در پرونده شبكه بی‌بی‌سی كه قبلا نیز به آن اشاره شد، این است كه این شبكه چگونه و با چه ساز و کاری با وجود نداشتن دفتر و خبرنگار رسمی در داخل ایران، معمولا در انتشار اخبار مربوط به ایران به روز عمل می‌كند؟

پاسخ این ابهام، در نحوه جذب و آموزش کارمندان بی‌بی‌سی فارسی نهفته است. اولین نکته‌ای که در آموزش‌ها پس از جذب و استخدام این کارمندان (که همگی از افراد فعال رسانه‌ای داخل کشور هستند) بر آن تأکید می‌شود، حفظ ارتباطات با فعالان و دوستان‎شان در داخل کشور است که آنها نیز از افراد فعال رسانه‌ای هستند؛ لذا از طریق این کانال ارتباطی علاوه بر آنکه مسیر برای جذب و گرفتن همکار در بی‌بی‌سی همواره باز می‌ماند، این رسانه خواهد توانست به صورت فعال به موضوع جمع آوری اخبار و اطلاعات پرداخته و همواره اخبارش در صدر اخبار رسانه‌ها قرار گیرد.

گذشته از این موضوع، سیستم پیچیده جذب و آموزش در سرویس جهانی بی‌بی‌سی منوط به داشتن مهره‌های فعال در داخل کشورها است که در این زمینه نیز وی، یکی از این مهره‌های فعال به شمار می‌رود.

در پرونده نامبرده همچنین مستندات ارتباطات چشمگیر وی با رادیو فردا وجود دارد.

پس از تكمیل پرونده ب.ه و بازداشت وی، مدیران بی‌بی‌سی و برخی مدعیان دفاع از حقوق بشر و همچنین انجمن‌های سیاسی دفاع از حقوق روزنامه‌نگاران و خبرنگاران تلاش كردند با ایجاد جو كاذب روانی اینگونه وانمود كنند كه نامبرده تنها به منظور اعمال فشار بر خواهرش كه در بی‌بی‌سی فعال است بازداشت شده؛ در حالیكه پرونده نامبرده خود سرشار از دهها اتهام ضد امنیتی است.

در بخش دیگری از این اطلاعیه آمده است: به زودی در بیانیه شماره دو این مرکز اسناد و مدارکی دال بر ارتباطات سازمان یافته شبکه بی‌بی‌سی، با عناصر خود در داخل کشور منتشر خواهد شد که گویای عمق اشراف اطلاعاتی مرکز بررسی جرائم سازمان یافته بر فعالیت‌های جریان رسانه‌ای فتنه‌گران است.

طی روزهای آینده بخش اول از مستند رسانه‌ای این عملیات از رسانه ملی پخش خواهد شد.


منبع: رجانیوز
برچسب ها :
عملیات چشم روباه ,  جاسوسی بی بی سی ,  عملیات اطلاعاتی سپاه پاسداران ,  تصویر جاسوسان دستگیر شده ,  تصاویر دستگیرشدگان ,  دولت انگلیس ,